Aktualności

Wakacje – czas (nie)robienia?

Długo wyczekiwane – przede wszystkim przez uczniów i nauczycieli. Po 10 miesiącach pracy, mniej lub bardziej wytężonej, przychodzi ta wytęskniona chwila oddechu. Wszyscy się bardzo cieszą, odeśpią ostatnie szkolne stresy i… nagle zostaje bardzo dużo czasu… Co zrobić, żeby nie stracić wakacji, a zyskać wiele pięknych wspomnień? I przede wszystkim – żeby dzieciaki się nie nudziły?

„Wyjeżdżamy!”

Góry, jezioro, morze. W kraju i za granicą. Pod namiot, do pensjonatu, może do rodziny. Z najbliższymi z przyjaciółmi. „Podróże kształcą” – duża mądrość zawarta jest w tym znanym powiedzeniu. Pamiętajmy, że każdy, nawet ten niedaleki wyjazd jest ogromną korzyścią dla naszego życiowego doświadczenia. Nowe miejsce, piękny widok, a być może jakiś lokalny przysmak czy tradycja w postaci muzeum, zamku, pałacu, który możemy zwiedzić – to fantastyczna okazja, by poznać czasem dość nieznaną najbliższą okolicę.

„Zostajemy!”

Wakacje w mieście? Nuuu… Otóż nie! Od paru dobrych lat to wcale nie nuda! Ośrodki kultury, kina, teatry, muzea oferują bogatą ofertę zajęć, pokazów, koncertów, z których można często skorzystać bezpłatnie. A jeśli nie macie ochoty na doznania kulturalne, co wtedy? Wtedy piknik nad rzeką albo w parku, planszówki w domu w razie niepogody (o pogody zresztą też), głośne lub ciche czytanie ulubionych książek, budowanie „bazy” – zarówno na świeżym powietrzu (jeśli jest w zasięgu jakiś ogródek, działka, na którym dzieciaki mogą swobodnie takie przedsięwzięcia uskuteczniać), jak i domu (czy jest tu ktoś, kto nigdy nie brał krzeseł, stołków, koca i nie tworzył kuloodpornego schronu?). Rysowanie, także niestandardowe – palcami, patyczkami higienicznymi, listkami. A może jakieś wspólne, niewielkie i dostosowane do wieku i umiejętności kuchenne rewolucje?

Jak sami widzicie, pomysłów może być wiele. Pamiętajcie jednak, że jeśli któregoś dnia stwierdzicie, że chcecie chwycić miskę popcornu i włączyć ulubiony film – to również będzie coś świetnego. Wakacje to czas, kiedy zarówno dzieci, jak i dorośli mogą puścić wodze wyobraźni i zrobić razem coś i zwyczajnego, i niecodziennego. Najważniejsze – mogą spędzić czas RAZEM. 🙂  I tego, by się udało trochę takich wspólnych chwil ukraść – serdecznie Wam życzymy! 🙂