Aktualności

Skarby Wrocławia – spotkanie z Najmłodszymi Beneficjentami!

12 września 2020 w placówce Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania przy ul. Borowskiej odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „Skarby Wrocławia”, realizowanego w ramach II naboru Mikrograntów NGO i finansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Nasze spotkanie poświęciliśmy w całości… historii. I to nie byle jakiej – bo historii naszego miasta! Nasi młodzi uczestnicy najpierw opowiedzieli nam, czym, według nich, jest historia. Pomocą w tworzeniu definicji stały się znane z podręczników miejsca: piramidy, sfinks, Koloseum, stare kościoły. Dzieci bez większych problemów dopasowały obrazki do poszczególnych miejsc. Wśród nich pojawiły się też znane wrocławskie budowle, m.in. Ratusz, Hala Stulecia czy wrocławska Katedra. Wspólnie stwierdziliśmy, że historii mogą nas uczyć także budynki. Zobaczyliśmy niezwykłą wizualizację Wrocławia sprzed prawie 500 lat. Zajęliśmy się również mapami – najpierw tymi historycznymi, a później współczesnymi. One także pokazały, jak bardzo zmienił się krajobraz naszego miasta na przestrzeni lat.

Nie samą historią i mapami jednak człowiek żyje! Nazwa projektu jest nieprzypadkowa – mamy zamiar, wraz z Dziećmi i Młodzieżą z WCOW, odkrywać prawdziwe Skarby naszego miasta. W sobotnie popołudnie postanowiliśmy odkryć również trasę gry terenowej, która czeka nas na przełomie września i października. Dzieci poznały ją, odgadując i zaznaczając na mapie wybrane miejsca. Zagadki przygotowały dla nich osoby związane z Wrocławiem, m.in. prezydent Jacek Sutryk, Jose Torres – kubański muzyk mieszkający w naszym mieście już od wielu lat, aktorki: Magdalena Kumorek i Aleksandra Zienkiewicz czy dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, Konrad Imiela. Ze wszystkimi zagadkami Dzieci poradziły sobie świetnie i dzięki temu stworzyły drogę, w którą wyruszą, aby „Skarby Wrocławia” odkryć na żywo.

Zajęcia o Wrocławiu dla najmłodszych za nami! A teraz przygotowujemy się do gry, która już niebawem!