Aktualności

„Skarby Wrocławia” odkryte

2 października 2020 r. odbyła się gra terenowa po centrum Wrocławia – kolejna część projektu „Skarby Wrocławia”, realizowanego przez nasze Stowarzyszenie w ramach Mikrograntów NGO. W odkrywaniu stolicy Dolnego Śląska uczestniczyły Dzieci i Młodzież z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania (z placówek przy ul. Lekcyjnej/Borowskiej, Kamieńskiego, Litewskiej i Poleskiej). Wcześniej z WCOWiakami widzieliśmy się podczas zajęć o Wrocławiu – dla najmłodszych przygotowaliśmy poznawanie map z dawnych czasów, odgadywanie miejsc wycieczki (zagadki przygotowali dla Dzieci znani wrocławianie – m.in. pan prezydent Jacek Sutryk, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, Konrad Imiela, wrocławscy muzycy i aktorzy) oraz wyznaczenie trasy na mapie. Starsi koledzy natomiast uczestniczyli w zajęciach grupy projektowej, podczas których zgłębiali tajemnice i ciekawostki związane z wybranymi wrocławskimi zabytkami. Zajęcia o Wrocławiu przygotowały obie grupy do gry terenowej, na którą wyruszyliśmy wspólnie w pierwszy piątek października.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy na ul. Księcia Witolda, tzw. „Marinie”. Tutaj, według trasy wyznaczonej wcześniej na zajęciach edukacyjnych, znaleźliśmy nasz pierwszy przystanek, a dokładniej pierwsze zdjęcie – widok na Uniwersytet Wrocławski od strony Odry. Nasz Mistrz Gry (Ciocia Gosia) opowiedziała nam o studiach i studentach w dawnych czasach. Spotkaliśmy też dwie studentki – Sarę i Gosię, które miały dla nas pierwsze zadanie: ułożenie planu zajęć współczesnego studenta. Wspólnymi siłami przygotowaliśmy rozpiskę dnia! W dalszą podróż wyruszyliśmy… meleksami! Odwiedziliśmy Katedrę, dojechaliśmy na Plac Nowy Targ – stamtąd wędrowaliśmy już o własnych siłach. Podążaliśmy uliczkami Wrocławia, po drodze spotykając m.in. Urzędniczkę dawnej poczty przy ul. Wita Stwosza, Strażnika Bram Miejskich na początku ul. Oławskiej czy… Krasnala ukrytego w Sukiennicach! Odwiedzaliśmy kolejne zabytki i sprawdzaliśmy, jak Wrocław zmieniał się na przestrzeni lat. Podczas gry na każdej stacji otrzymywaliśmy naklejkę z ikonką – każda z nich miała swoje miejsce na specjalnej Karcie Poszukiwacza, którą otrzymaliśmy na początku wycieczki. Nie tylko na pierwszej stacji wykonaliśmy zadanie od Studentek – na kolejnych Pani Urzędniczka poprosiła nas o zaadresowanie kartek pocztowych, przy placu Jana Pawła wskazywaliśmy, gdzie dawniej płynęła rzeka oraz… groźnie ryczeliśmy – jak lwy w fontannie! Po drodze zatrzymaliśmy się również, by nieco odpocząć i spróbować pysznych pączków z „Naszej Pączkarni”, a tuż przy końcu by w „Owocowym Raju” zachwycić się koktajlami owocowymi!

Naszą wędrówkę (i to całkiem porządną, bo prawie sześciokilometrowej!) zakończyliśmy przy Teatrze Muzycznym Capitol. Tam czekał na nas Strażnik Bram Miejskich – ubrany już „po cywilnemu” (ale rozpoznany przez Dzieci po naszyjniku!), który strzegł Skarbu, ukrytego w drewnianej skrzyni. Strażnik zebrał nasze Karty, sprawdził, czy są kompletne. Kiedy upewnił się, że każdy z uczestników oddał swoją Kartę, przekazał skrzynię Staroście – Patrykowi. Odkryliśmy skarb – złote i słodkie monety oraz… lustro. Starosta odczytał głośno list, który znajdował się w skrzyni:

Wasza przygoda dobiega końca! Pokonaliście wszystkie przeszkody i poznaliście tajemnice Wrocławia, znane tylko nielicznym. Skarb, którego nikt przed Wami nie odkrył, należy do Was! Ale niech nie zwiedzie Was to, co znajdziecie w skrzyni. Złoto cieszy oczy i pięknie lśni, ale najcenniejsza jest ostatnia tajemnica, która teraz zostanie Wam ujawniona. Otóż nie złoto jest największym skarbem Wrocławia, a ludzie, którzy każdego dnia sprawiają, że to miasto tętni życiem. Ludzie, których znacie, których na co dzień spotykacie. A przede wszystkim – Wy sami. Jesteście najcenniejszym skarbem, jakie skrywa to miasto.

W lustrze każdy zobaczył swoje odbicie – odbicie prawdziwego Skarbu Wrocławia.

Nasza przygoda w terenie skończyła się. Działania projektowe jeszcze trwają – przed nami warsztaty plastyczne, podczas których przygotujemy własne mapy Wrocławia, a także wystawa zdjęć, które wykonaliśmy podczas wycieczki! Już nie możemy się doczekać kolejnych odsłon naszych wrocławskich przygód!

Projekt „Skarby Wrocławia” jest dofinansowany w ramach Programu „Mikrogranty NGO”, realizowanego ze środków Gminy Wrocław.